شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری و ریلی سپنتاپرواز سوداشرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری و ریلی سپنتاپرواز سودا
فراموشی رمز عبور ؟

۶ غذای سریلانکایی که باید امتحان کنید

غذاهای معروف سریلانکا

جزیره اشکی شکل سریلانکا در قلب اقیانوس در طول این سال ها جایگاه فرهنگ های متنوعی بوده است، فرهنگ هایی که روی ذائقه و غذاهای این جزیره هم تاثیر گذاشته اند. به خاطر موقعیت جغرافیایی سریلانکا مطمئنا هیچ کمبودی از نظر ماهی و غذاهای دریایی در آن نخواهد داشت. نارگیل یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنه ی غذاهای سریلانکایی است. در این جا می خواهیم ۱۰ مورد از غذاهای معروف سریلانکا را به شما معرفی کنیم که درسفر به سریلانکا باید امتحان کنید.

تخم مرغ قیفی

تخم مرغ قیفی یکی از غذاهای معروف سریلانکا است که به شکل سنتی در صبحانه ها خورده می شود و شکل و شمایلی کاسه ای مانند و بامزه دارد که در روی پنکیک پخت می شود. این غذا از برنج تخمیر شده، شیره نارگیل، آب نارگیل و شکر درست می شود و واقعا هم طعم و هم ظاهر جالبی دارد.

عدسی (Dhal)

عدسی یا همان کاری عدسی یکی از غذاهای سریلانکایی است که معمولا خانواده ها روزی ۲ تا ۳ بار آن را می خورند. عدس های قرمز در شیرنارگیل پخت می شود و بعد با پیاز و فلفل قرمز و بقیه ی ادویه ها مثل دارچین و برگ درختان مخلوط می شود. این غذا در کشور هند هم درست می شود و وقتی در ظرف های رسی درست شود، مزه ی آن هزار برابر بهتر می شود!

کوتو روتی (Kottu roti)

البته در سریلانکا مانند بقیه ی  کشرهای شرقی آسیا غذای خیابانی و یا دکه غذاهای خیابانی به چشم نمی خورد اما غذایی است که سریع و راحت آماده می شود. در این غذا، یک لایه نان روتی برش داده می شود  بعد با گوشت و سبزیجات، سیر، ادویه و برنج مخلوط می شود. این غذا هم مثل تخم مرغ قیفی با صبحانه خورده می شود.

ماهی کاری با برنج

به هر کجای سریلانکا که رو کنید، کاری می بینید! سریلانکایی ها و به طور کلی مردم اقیانوس هند عاشق غذاهای تندهستند و کاری ها هم انواع و اقسام دارند اما یکی از بهترین غذاهای کاری، کاری ماهی با برنج میکس شده است که از غذاهای معروف سریلانکا هم هست.

پاراتای پر شده

البته اصل این غذا مربوط به کشور هند است که در واقع نوعی نان گندم است که به صورت مربع  ای مستطیل برش داده می شود و داخل آن با پنیر، گوشت و سبزیجات پر شده و در آخر در ماهیتابه سرخ می شود. البته این نان به عنوان یک غذای اصلی خورده نمیشود و معمولا در کنار غذاهای دیگر سرو می شد.

کاری زردآلو

بعد از نارگیل، اصلی ترین میوه ای که سریلانکایی ها در پخت غذاهای خود از آن استفاده می کنند، زردآلو است مخصوصا برای غذاهای کاری زیاد از آن استفاده می شود. کاری زردآلو هم یکی دیگر از غذاهای معروف سریلانکا است که طعم شیرینی دارد و مردم این کشور معمولا این غذا را برای نهار سرو می کنند. کاری زردآلو هم با گوشت قرمز درست می شود و طعم عجیبی دارد.